Sertifikaları Tanıyalım

Ürünler üzerindeki sertifika ve logolarını tanıyalım…


Bir ürünün organik olup olmadığını üzerinde bulunan Organik Tarım Türkiye Cumhuriyeti logosundan anlarız.

sertifika

Avrupa Birliğinde satılan ürünlerde ise Avrupa Birliği Organik Tarım etiketi bulunur.

sertifika

Organik Tarım Türkiye Cumhuriyeti logosuna veya Avrupa Birliği Organik Tarım logosuna ilaveten ulusal ve uluslararası standartlarda çalışan kontrol ve denetim kuruluşlarının logosu  ürün güvenliğini arttırmaktadır.

Ulusal ve uluslararası bu kuruluşlara ait logolardan örnekler aşağıdaki gibidir.

sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika
sertifika

Bio Logosu, Avrupa Birliği’nin ilgili organik tarım mevzuatına göre organik ürün tanımına giren ürünlerde kullanılır. Bu ürünlerin hammaddesini genetik olarak değiştirilmemiş, geleneksel tarım ilaçları, suni gübre ve atık su kullanılmamış ekolojik alanlardan alınan ekinler oluşturur.

sertifika

Glutensiz / Gluten Free Logosu. Bu logo, çölyak hastaları için tehlike oluşturan glutenin ürün içerisinde bulunmadığının kanıtıdır.

Gün geçtikçe glutene alerjisi olanların sayısının arttığını duyuyoruz.
Başka bir deyişle gluten intoleransı olanlar, yani gluteni sindiremeyenlerden bahsediyoruz.
Bu tüketiciler hem yedikleri hem de içtikleri ürünlere dikkat etmek zorundalar.
Ne yazık ki glutene bağlı rahatsızlıklar yaşamakta olan ve bunun farkında olmayan pek çok kişi var ülkemizde.
Gluten aslında arpanın, çavdarın, tahılın ve buğdayın içerisinde bulunan bir protein.
Gluten hassasiyeti olanların tükettikleri ürünlerin içeriğini iyice incelemeli ve hatta tam içeriğini ilgili firmalara sorup öğrenmelidirler.

Eğer çölyak hastası iseniz çatalınızdan bıçağınıza, kaşığınızdan fırınınıza, tencerenize gıda konusunda kullanmakta olduğunuz tüm araç gereçlerinizin daha önce glutenli ürün ile temas etmemiş olması dahi büyük önem arz eder. Yüksek derecede gluten hassasiyeti olanlar ve çölyaklar çapraz bulaşma riskine karşı “Glutensiz”, “ Gluten Free” logosu olan ürünleri tercih etmelidir.

Günümüz endüstrisi “glutensiz” ürünlerde nişasta yoğun ürünler üretmektedir. Bu konuda glutenden kaçarken, yüksek nişastaya da maruz kalmadığınız ürünler sizler için daha sağlıklı olacaktır.

sertifika

Vegan Logosu, üzerinde bulunduğu üründe “hayvansal içerik kullanılmadığı ve üretiminin hiçbir aşamasında hayvanlar üzerinde test edilmediği” anlamına gelir.

Hayvan hakları hareketinde, zulüm, dünyanın herhangi bir yerinde hayvanlara zarar vermeyen veya öldürmeyen ürünler veya faaliyetler için bir etikettir. Hayvanlar üzerinde test edilen ürünler zulüm içerir, çünkü bu testler genellikle ağrılıdır ve her yıl milyonlarca hayvanın acı çekmesine ve ölmesine neden olur.

Ağır çalışma koşullarında, ucuz işgücüne dayalı, çocuk işçiler kullanılarak veya hayvanlara eziyet edilerek vb. şekilde üretim yapılmasını engellemek ve üretilen ürünlerin kullanımının önüne geçmek için başlatılmış bir hareket.

vegan logo

Vegan…

Gün geçtikçe “Vegan” diğer bir değişle “Katı Kurallara Bağlı Vejetaryen” beslenmeyi tercih edenlerin sayısının arttığını duyuyoruz.

Veganlar hem yedikleri hem de içtikleri ürünlere dikkat etmekteler ve hayvansal içerikli hiçbir ürünü kullanmamaktalar.

Veganizm özünde bir diyet türü olmamakla birlikte temeli hayvan refahı ve özgürlüğüne dayanan, bir  tür ve sınıf ayrımcılığı gözetmeksizin tüm canlılara eşit yaşam hakkı tanınmasına dayanmaktadır.

Veganlık, tüm bu beslenme biçiminin yanında, her türlü hayvansal ürünün kullanımına karşı olmak (yün, deri, ipek vb) ve hayvanlar üzerinde deney uygulanmış ürünlerin tüketimine/kullanımına karşı olma felsefesini benimser.

Her ne kadar tükettiğimiz ürünlerin etiketlerinin üzerinde belirtilen bileşenlerden yapıldığını düşünsek de, ürünlerin içersine üretim aşamasında balık tutkalı, yumurta akı, peyniraltı suyu,jelatin, bal, süt ürünleri,krema vb. katkı maddeleri koyuluyor.

Bu nedenle özellikle ülkemizde üretilen ürünlerin herhangi bir hayvansal katkı maddesi kullanılarak üretilip üretilmediğini  firmalarına sorup danışmak gerekmektedir.

Dükkanımızda ürünler ilgili doğru bilgiler sizinle paylaşılmaktadır.

V-Label ve V-Label Standardizasyonu nedir?

V-Label, tüketici tercihlerine paralel olarak vejetaryen-vegan ürünlerin, ambalaj üzerindeki karmaşık kod ve içeriklerden bağımsız, kolay anlaşılır ve denetimli güvenilirliği sağlanmış tek tip etiketle, uygunluğunu tescil etmek amacıyla Avrupa Vejetaryenler Birliği (EVU) tarafından geliştirilmiş lisanslı bir semboldür.

V-logo İtalyan sanatçı Prof Bruno Nascimben (Castenaso) tarafından 1985 yılında Cervia’da EVU (Avrupa Vejetaryenler Birliği) Kongresinde sunularak kabul edilmiştir. Ve o tarihten itibaren birlik tarafından tescilli olarak kullanılmaktadır.
Logo, sarı zemin üzerine yeşil yapraklı V harfinden oluşmaktadır. 678553 ve 678553A tescil numarasıyla tüm yasal hakları V-Label GmbH tarafından dünya genelinde korunmaktadır.

sertifika


Zulümsüz

Hayvan hakları hareketinde, zulüm, dünyanın herhangi bir yerinde hayvanlara zarar vermeyen veya öldürmeyen ürünler veya faaliyetler için bir etikettir. Hayvanlar üzerinde test edilen ürünler zulüm içermez, çünkü bu testler genellikle ağrılıdır ve her yıl milyonlarca hayvanın acı çekmesine ve ölmesine neden olur.

Ağır çalışma koşullarında, ucuz işgücüne dayalı, çocuk işçiler kullanılarak veya hayvanlara eziyet edilerek vb. şekilde üretim yapılmasını engellemek ve üretilen ürünlerin kullanımının önüne geçmek için başlatılmış bir hareket.

sertifika

Gıda Alerjisi, Alerjen Uyarılar 

Gıda alerjisi, belirli bir yiyeceği yedikten hemen sonra oluşan bir bağışıklık sistemi reaksiyonudur. Alerjiye neden olan az miktarda gıda bile sindirim sorunları, kovanlar veya şişmiş hava yolları gibi belirtileri ve semptomları tetikleyebilir.

Gıda, kozmetik, ilaç, sabun vb çeşitli alanlarda kullanılan yukarıdaki maddeler alerjendir.
Bu ürünlere alerjisi olanlar için uyarı logoları yukarıdaki gibidir.

sertifika

BPA FREE logosu, Bisfenol A olmadığını ifade eder. Naylon, PVC gibi plastik maddelerde bulunan Bisfenol A’nın gıdaya geçişi sağlığı tehdit edebilmektedir.

sertifika

Alman Daab ve Danimarkalı Alerji ve Astım Derneği logoları. Üzerinde bu logoyu taşıyan ürünler, astım ve alerjisi olan kişilerce tercih edilebilir. Alerji ve astım hastası olan çocuklar ve yetişkinler için kurulan bu organizasyon, yüzyıldan fazla bir süredir bu hastalıklarla ilgili ürünleri test edip denetlemekte ve aynı zamanda alerjik reaksiyonlara sebep olabilecek bileşenler içermeyen ürünlere ait üretimi desteklemektedir.

sertifika

Sürdürülebilir Temizlik Logosu. Sürdürülebilir Temizleme Şartı’nı ifade eden bu logo, deterjan ve temizlik ürünleri için oldukça önemlidir. Bu logoya sahip ürünleri kullanan tüketiciler, kaynakların sürdürülebilir ve verimli kullanılmasına destek vermiş olur.

sertifika

PEFC 

Ormanların ekolojik dengesinin korunması amacıyla verilen bu logo, ekolojik, ekonomik ve sosyal olarak sürdürebilirliği ifade eden önemli bir göstergedir. Bu logoya sahip olan ürünlerde kullanılan hammaddeler iyi yönetilen ve sürdürebilir ormanlardan elde edilmektedir.

sertifika

Natrue Logosu, Natrue kar amacı gütmeyen uluslararası “doğal ve organik kozmetik" ürün standartlarını belirleyen ve denetleyen bir kuruluştur. Tüketicinin gerçek doğal kozmetik ürünlerini tespit edebilmesini kolaylaştırmaktadır. Natrue sertifikası varsa içiniz rahat olsun. Çünkü;

• %70-%95 doğal kaynaklardan elde edilir.
• Doğal ve hassas yöntemler ile işlenen içeriğe sahiptir.
• Sentetik parfüm, renklendirici ve sentetik koruyucu madde içermez.
• Petrokimyasallar, silikon ve türevlerini içermez.
• Genetik olarak modifiye edilmiş içerik içermez.
(EU Organik Ürünler Regülasyonu (((EC) N0 834/2007) baz alınmıştır).
• Hayvanlar üzerinde test edilmez. 

sertifika

FSC

FSC sürdürülebilir orman yönetimi için oluşturulmuş, kâr amacı gütmeyen ilk uluslararası belgelen- dirme kuruluşudur. Greenpeace ve IG Metall sendikasından destek alan tek kuruluş olma özelliği olan FSC logosu, satın alınan ürünün üretiminde sorumluluk bilincinde ağaç tüketildiğini garanti eder.

sertifika

CE, üzerinde bulunduğu ürünün sağlığı tehdit etmediğinin ve çevreye zarar vermediğinin kanıtıdır. CE işareti Avrupa Birliği’nin 1985 yılında oluşturduğu, ürünlerin Avrupa Birliği pazarında serbestçe dolaşımına olanak sağlayan işaretlemedir.

sertifika

Adil Ticaret Logosu organize bir sosyal hareket ve piyasa temelli bir yaklaşım olan Fairtrade (Adil ticaret), gelişmekte olan ülkelerin gelişmiş ülkelere ihracatında üreticilere daha fazla ücretin yanı sıra, daha yüksek sosyal ve çevresel standartlar sunulması gerektiğini savunur.

sertifika

Geri dönüşüm logosu, bulunduğu ürüne ait ambalajın geri dönüştürülebilir malzemeden üretildiğini göstermektedir. Böylece kaynak israfının önlenmesine destek verir.

sertifika

Agrolab, güvenilir analizler ortaya çıkaran, çevre, gıda ve tarım üzerinde yoğunlaşarak tüketicilere bu konuda garanti sağlayan; değerlendirmelerinde en gelişmiş teknoloji ve analizleri kullanan enstitüdür. Avrupa’da şirketler için yenilikçi ve öncü bir gruptur.

Kozmetik, Temizlik Ürünleri

sertifika
sertifika

ICEA sertifikasyonu uluslararası düzeyde akredite bir kurumdur ve Avrupa’nın en güvenilir organik kozmetik sertifikasyonuna eş değerdir. ICEA güvenli ve sağlıklı ürünlerin kalitesini ürün içindeki tüm hammaddelerden nihai ürüne kadar kontrol ederek sertifikalandırır. Ürünlerin cilt ile uyumlu, doğadan elde edilen ve çevre dostu içeriklerle üretildiğini garanti eder. Sertifikalı firmalar pratik ve ekolojik şişe ve ambalaj kullanırlar.

Tekstil

sertifika

Oeke – Tex Standard logosu. Çevreye duyarlı tekstil markalarının sahip olabileceği bir belgedir. Bu belgeyi hak eden bir işletmenin çevresel kriterlerinin yanı sıra asgari sosyal standartları, güvenlik ve enerji politikaları da denetlenmektedir.

Global Organik Tekstil Standartı (GOTS) ilk defa 2005 yılında genel adı ile International Working Group (Uluslararası Çalışma Grubu) tarafından oluşturulan özel bir standarttır. 


Ham maddenin, çalışılan yerin hatta çalıştırılan kişilerin dahi haklarını koruma altına alan standarttır.

Dini İnanışlara Göre Sertifikalar

sertifika

Helal sertifikalama, Müslüman tüketici için, kabul edilebilir gıdanın ve tüketilebilir ürünün üretilmesi için gereklidir. Helal sertifikalama, muteber, ehil ve tarafsız bir kurumun, söz konusu üretimi denetlemesini, helal standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir. Gıdalarda helal olma şartı ile birlikte, sağlığa uygunluk ve safiyet de olması gereken şartlardır.

sertifika

Hint toplumunun neredeyse tamamını kapsayan inanış biçimi olan Hinduizm, yemek kültürünü oldukça fazla etkileyen yasaklara sahip. Hintliler mutfak kültürü olarak oldukça geniş bir yelpazeye ve kendilerine özgü tatlara sahip olsalar da inanışları gereği sığır eti tüketmekten kaçınırlar. Hinduizm’in şiddet karşıtı görüşü sebebiyle sığır etinin tüketilmesi yasaklanmıştır. Birçok Hindu vejetaryen beslenme kültürünü benimsemiştir. Bunu ahlaklı ve sağlıklı bir yaşam tarzı olarak görürler.

Budizm inancına göre ise yine sığır eti tüketilmesi yasak kılınmıştır. Çoğu Budist vejetaryen beslenmeyi yaşam tarzı edinmiştir. Protein kaynağı olarak bitkisel besinleri tercih eden Budist halkı sade yemek tarzını benimsemiştir.

Hindu ve Budist toplumlar hayvana saygıdan ötürü vejetaryen beslenme kültürünü benimsemiştir.

Vejetaryen

Vejetaryen kelimesinin kökeni latince “vegetus”tan gelir. Zannedildiği gibi “vegetable”: sebze kelimesinden türememiştir. Vegetus; canlı, sağlıklı, hayat dolu anlamındadır. 1842’de oluşturulan tanımda; et, balık ve kümes hayvanlarının tüketilmediği, süt ürünleri ve yumurtanın ise tercihe bağlı olarak tüketildiği beslenme tarzına vejetaryen beslenme denilmiştir. (Encyclopedia Brittannica)

2011 yılında bu konuda yaşanan kavram kargaşasına son vermek üzere Uluslararası Vejetaryenler Birliği (IVU) tüm üye ülke birliklerinin oybirliği ile yeni bir tanım geliştirmiştir.

Buna göre; “Vejetaryenlik, süt ürünleri, yumurta, bal gibi hayvansal gıdaların dahil ya da hariç olduğu (tercihe bağlı tüketildiği ya da hiç tüketilmediği) tamamen bitkisel kaynaklı bir beslenme biçimidir.”

Dükkanımızda ürünler ilgili doğru bilgiler sizinle paylaşılmaktadır.

sertifika

Musevilik dininin perhiz kuralları ve geleneklerine göre, Koşer mutfağına uygun olarak üretilen, Koşer standartlarla uygunluk içerisinde üretimin yapıldığını teyit etmesini ve buna bağlı olarak, onaylanmış bir belge vermesini kapsayan bir yöntemdir.

slogan